SLOVENSKO   |   ENGLISH
6.10.2009

Kajenje v avtomobilih škoduje otrokom

Raziskava, ki so jo izvedli irski zdravniki, dokazuje, da pasivno kajenje v avtomobilih pri otrocih povzroča znamenja bolezni dihal
Irski zdravniki trdijo, da so našli dokaz, da izpostavljenost pasivnemu kajenju v avtomobilu škoduje zdravju otrok.
V raziskavi so se osredotočili na učinke pasivnega kajenja v avtomobilih in ugotovili, da pri otrocih povzroča značilne znake bolezni dihal. Otroci, ki so bili izpostavljeni cigaretnemu dimu, imajo 35% več možnosti, da bodo težko dihali in 30% več možnosti za nastanek senene mrzlice.
»Gre za prvo raziskavo, ki je osredotočena na izpostavljenost otrok cigaretnemu dimu v avtomobilih, kar se razlikuje od izpostavljenosti pasivnemu kajenju doma in kajenju otrok samih«, je dejal Luke Clancy, generalni direktor Raziskovalnega instituta za družbo brez tobaka in eden izmed avtorjev raziskave.
»Ugotovili smo, da pasivno kajenje v avtomobilih povzroča značilne simptome pri teh otrocih. Ljudje pravijo, da prevozijo le kratko pot do šole, in se sprašujejo, kako vemo, da pasivno kajenje otrokom škoduje? Raziskava dokazuje, da pasivno kajenje škoduje.«
Clancy, strokovnjak za bolezni dihal, trdi, da ugotovitve raziskave podpirajo pozive za prepoved kajenja v avtomobilih, ki je podobna prepovedi kajenja na delovnem mestu. Ash Ireland, skupina za boj proti kajenju, katere član je Clancy, se že več kot leto dni zavzema za sprejetje takšne prepovedi in kaže na podobne predpise, ki veljajo na Cipru in v nekaterih Avstralskih, Kanadskih in Ameriških državah ter provincah. Clancy trdi, da bi bilo pretežko prepovedati kajenje v osebnih avtomobilih, kjer so prisotni otroci, in namesto tega zahteva vsesplošno omejitev.
»Kajenje mora biti v avtomobilih popolnoma prepovedano, saj prepovedi ne bo moč uveljaviti (če bo veljala le v prisotnosti otrok). Vzrok, da prepod kajenja na delovnem mestu deluje je, ker velja za vse.
Raziskava, ki jo je objavil European Respiratory Journal, kaže, da je bil eden izmed sedmih otrok v nacionalno reprezentativnem vzorcu, starih med 13 in 14 let, izpostavljen pasivnemu kajenju v avtomobilu. Pasivno kajenje v avtomobilih je zaradi zaprtega prostora 23 krat bolj škodljivo kot v hiši.
 »Četudi odprete okno, se ne znebite cigaretnega dima v celoti, ker zrak, ki  prihaja v avtomobil, ne odnaša dima,«pravi Clancy. » Količino dima lahko zmanjšate z ventilacijo, vendar ga ne morete v celoti odstraniti, varna količina dima ne obstaja.«
»Na Irskem so zaradi podnebja okna avtomobilov večino zaprta in večja je verjetnost, da dobite prevoz, ko je vreme neprijazno.«
Dekleta so bolj izpostavljena pasivnemu kajenju kot fantje. »Ne vemo zakaj, saj tega nismo predvidevali in preiskovali, vendar je mogoče, da dekleta pogosteje prevažajo z avtomobili kot fantje, saj starši ne želijo, da bi hodile same,« pravi Clancy.
Patrick Manning, predsednik zdravniškega sveta Asthma Society oz. skupnosti astmatikov na Irskem, ki je tudi sodeloval v raziskavi, je dejal: »Ljudje zaradi prepovedi kajenja na delovnih mestih veliko več kadijo v avtomobilih. Če so otroci izpostavljeni kajenju doma, se lahko umaknjejo v kuhinjo ali kam drugam. Večina staršev bo kadila stran od otrok.«
Znamenja astme in bronhitisa so bila tudi očitnejši pri otrocih, izpostavljenih pasivnemu kajenju.
»Sopenje je povezano z dejstvom, da so sapniki zelo ozki, ko zrak potuje skoznje, gre tako po veliko ožji cevki,«  je dejal Manning. »Nenormalno bi bilo za najstnike (da bi sopli).«
Raziskave v Ameriki so pokazale, da imajo otroci, ki kadijo ali so izpostavljeni pasivnemu kajenju, zmanjšano kapaciteto pljuč. »Do  zgodnjih dvajsetih let je njihova kapaciteta pljuč verjetno prenizka za normalno življenje,« pravi Manning. »Kapaciteta pljuč se v  približno 60 letih postopoma zmanjša. Prej bodo imeli težave kot je pričakovano.«
Clancy je eden izmed šestih avtorjev raziskave. Uporabili so mednarodno raziskavo astme in alergij v otroštvu in dodali problem, ki zadeva izpostavljenost kajenju v avtomobilih. 

Vir: Iz časopisa  ENSP ,19. april,  2009


Slovenska zveza za tobačno kontrolo in javno zdravje
Partizanska cesta 12
SI-2000 Maribor

TEL.: +386 5 917 80 76
GSM.: +386 51 317 113
E-mail: info@tobak-zveza.si